Stavanger Brass Band: En helhetlig tilnærming til musikalsk prestasjon

Posted by

·

Stavanger Brass Band satser på hele mennesket — og det er jeg utrolig imponert og stolt over.

Hva skjer når et av Norges beste brassband bestemmer seg for at noter og øving ikke er nok?

De starter et samarbeid med Musikerhelse.

Høsten 2025 inngikk Stavanger Brass Band og Musikerhelse et samarbeid for sesongen 2025/26 — og dette har vært veldig meningsfullt og lærerikt.

Mer enn noter

Stavanger Brass Band er et ensemble på toppnivå. De konkurrerer i elitedivisjonen, de stiller høye krav til seg selv — og de vet at det krever noe ekstra å prestere på det nivået de ønsker.

Men de har også sett noe som mange ensembler og orkestre ennå ikke har tatt inn over seg:

Det holder ikke å trene fingrene og øret alene.

For å prestere jevnt og godt — i konkurranser, på konserter, i daglig øving — må hele mennesket med. Hode, kropp og hjerte.

Det mentale spillet

Kjenner du deg igjen i dette? Du har øvd. Du kan repertoaret. Du kjenner det i fingrene.

Og likevel — når scenen nærmer seg, kjenner du noe i kroppen. En uro. En spent energi som kanskje gjør at du tviler på deg selv akkurat der du trenger å stole på deg selv mest.

Du er ikke alene i det.

Det er faktisk en av de tingene jeg hører oftest fra musikere på alle nivåer — at de tekniske ferdighetene er på plass, men at det mentale henger etter. At de ikke vet hva de skal gjøre med energien i kroppen når det gjelder som mest.

Det er akkurat der Musikerhelse kommer inn.

Hva samarbeidet handler om

Gjennom sesongen har jeg jobbet med musikerne i Stavanger Brass Band med mentaltrening, kroppsbevissthet og Timani. Målet var å gi dem verktøy som virker — ikke bare på scenen, men også i hverdagen.

Mentaltreningen har hatt fokus på visualisering, den indre kritikeren, nedregulering av stress, meditasjon og fokus trening, og å kunne endre sinnstilstanden og tre inn i optimalt prestasjonsmodus på kort tid.

Kroppsbevissthet handler mye om hvordan kroppen brukes og at det påvirker det mentale og publikum.

Timani er bevegelseslære for musikere og handler om hvordan vi kan bruke kroppen bedre for å spille bedre. Her opplevde flere musikere umiddelbare endringer i spill og kroppsholdning.

For det er i hverdagen vi må trene på det vi trenger å bruke i prestasjonsøyeblikket. På øverommet. I samspillet. I de små valgene om hvordan du snakker til deg selv når noe ikke sitter som det skal.

Det å spille i et ensemble som SBB stiller store krav til hver enkelt musiker. Og med det kommer også et ansvar — for sin egen trivsel, sin egen mentale helse, sin evne til å være til stede.

Jeg synes det er modig og inspirerende at de turde å satse på noe nytt. At de sier høyt: vi vil bli bedre, og vi vil ha det godt på veien dit.

Glede og prestasjon — ikke et enten/eller

En ting jeg tror på av hele mitt hjertet: spilleglede og høy prestasjon er ikke motsetninger.

Faktisk er det slik at jo tryggere du er — i deg selv, i kroppen din, i hodet ditt — jo friere er du til å spille. Til å gi. Til å være til stede i musikken og i det musikalske felleskapet.

Det er det vi jobber mot. Ikke bare bedre resultater på papiret, men musikere som kjenner at de mestrer og trives — og som får lov til å bære begge deler på scenen.

Hva sier musikerne?

«Takk for god hjelp no fram mot NM. Bandet har saman funnet fokuset som trengs for å vera påskrudd når det gjeld.»

«Økta du hadde om pust og sitjestilling har endra måten eg spelar på til det betydeleg betre. Både i menge luft og kontroll.»

«Dirigent Ivan meiner fokus er natt og dag frå i fjor.»

«Forskjellen frå tidlegare år var at eg koste meg skikkeleg, pusta godt og samstundes var fokusert. Me gjorde felles power pose bak scenen før me gjekk inn.»

«NM i år for meg var supert. Spesielt fredagen, pliktnummer. Då tok eg skikkeleg innover meg å «få lov» til å spele i Griegsalen. Eg satte pris på og var lukkeleg for å få lov til å drive med musikk på dette nivået.»

«For min del så var hele NM-opplegget veldig annerledes i år kontra tidligere. Jeg var mer avslappet og rolig i hele oppkjøringsperioden, hvor jeg tidligere har kjent det i magen bare jeg har tenkt på konsertene i forkant og selve NM.»

Du kan lese mer om hva Stavanger Brass Band sier selv om satsingen her.

Spiller du i korps og tenker at dette hadde vært noe for dere også? Book en gratis og uforpliktende samtale med meg her

Oppdag mer fra Musikerhelse

Abonner nå for å fortsette å lese og få tilgang til hele arkivet.

Fortsett å lese